Az évtizedekig Buda jelképének számító Körszálló története mai napig számos titkot rejt.
Mai napig tartja magát az a történet, miszerint az 1967-ben nyitott Budapest Szállóban lehetett először Coca-Colát kapni a magyar fővárosban. A fáma szerint azért, mert itt szálltak meg a külföldi kamionosok, akik hoztak magukkal a Vasfüggönyön innen tiltólistás nyugati italból, hogy aztán eladják a szálloda bárjának. Így lett állítólag a tetőterasz a hivatalos Panoráma bár helyett a pesti köznyelvben Cola bár.

Bármilyen hihetetlen, de a Coca-Cola ma ismert formájában tényleg csak az 1960-as években jelent meg Magyarországon. A „ma ismert forma” kitétel némi magyarázatra szorul. A Coca-Cola ugyanis eredetileg colawine, vagyis kólabor néven, gyógyborként látta meg a napvilágot. Föltalálója, John Stith Pemberton gyógyszerész utóbb csak azért készített belőle alkoholmentes (és szénsavas változatot), mert 1885-ben Atlantában alkoholtilalmat vezettek be. Ha maga a colawine nem is, de legalább a híre eljutott Magyarországra: a receptet több patikában másolták. Az Orvosi Hetilap 1896. december 13-i és számában a Városház téri gyógyszertár hirdeti például a gyógyborok között Dr. Budai E. "Coca, Cola, Condurango bor”-át. Ez amerikai testvéréhez hasonlóan koka levéllel, cola dióval, viszont tokaji aszúval készült. Ez a gyógybor idővel kikopott a hazai patikákból, a Coca-Colára pedig még sokáig várni kellett.
A Körszálló és a kamionosok

A Budán, a fogaskerekű végállomásával szemben felhúzott Budapest Szálló (alakja után a köznyelvben csak Körszálló) 1967 december 30-án nyitotta meg kapuit. A szálló legfelső, tizennyolcadik emeletén és a hozzá tartozó teraszon kezdettől fogva kávézó és cukrászda működött, annak azonban sokáig nem volt neve. Panoráma bárnak soha nem hívták, a Cola-Cola Bar nevet viszont egészen hivatalosan viselte. 1969 áprilisában jelentek meg az első hirdetések a lapokban, miszerint a korábbi ülős-beszélgetős-sütizős egység helyén megnyitott a zenés-táncos Coca-Cola Mixerbar.

Nem véletlenül, hiszen ekkor már teljesen legálisan lehetett itthon Coca-Colát beszerezni és fogyasztani. „Budapesten is bemutatkozik a Coca Cola, amelyet a Budapesti Nemzetközi Vásáron mutat be a közönségnek a Magyar Likőripari Vállalat. Június első hetében a budapesti vendéglátóhelyeken és a Balaton mindkét partján is árusítják már az új üdítőitalt, amelyet a külföldi társaság eredeti koncentrátum alakjában szállít, s itt palackozva készítik elő árusításra” – írta a Magyar Nemzet 1968. május 15-én. Ez egyben azt is szinte biztosan kizárja, hogy Budapesten a Körszállóban lehetett először Coca-Colát kapni. Kevés az esélye ugyanis annak, hogy a szálloda vezetése az 1967. december 30-i nyitás után rögtön elkezdett volna csempészáruval hazardírozni – pár hónappal később viszont már nem volt rá szükség. A történetet tovább gyengíti, hogy a maga korában kifejezetten modernnek és elitnek számító hotel legkevésbé sem az ilyen svindlire rávehető kamionos vendégkörre ment.
A Cola bár egyébként 1981-ig működött a szálló legfelső emeletén, ekkor utód nélkül megszűnt: helyét tornaterem és napozóterasz foglalta el.

Címlapfotó: Fortepan / Bauer Sándor